Klub Marynarki Wojennej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
17 lipca 2018
Wystawa „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim"
Od 6 sierpnia zapraszamy na wystawę „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim”, współorganizowaną z Instytutem Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku i Muzeum MW.


Ekspozycja czynna będzie w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety do 31 sierpnia, serdecznie zapraszamy !!!.

Na ekspozycji „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim” możemy zapoznać się z sylwetkami głównych oskarżonych w stalinowskim procesie komandorów z lata 1952 r. – kmdr. Stanisława Mieszkowskiego, kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego, kmdr. Jerzego Staniewicza i innych. Wystawa związana jest z 65. rocznicą mordu sądowego na tych trzech bohaterach, których uroczysty pogrzeb odbył się 16 grudnia 2017 r. na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu.

Wernisaż wystawy odbył się z inicjatywy poseł Małgorzaty Zwiercan, która odczytała list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. „Nie wszyscy poddali się komunistycznej władzy. Jednymi z tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się sowieckiemu reżimowi byli oficerowie Marynarki Wojennej. Władze komunistyczne skazały ich za to na więzienie, tortury i śmierć. Po latach przypominamy okrucieństwo komunistycznego systemu, na karty polskich dziejów przywracamy pamięć o polskich bohaterach – komandorach, którzy do końca pozostali wierni wolnej Polsce. Winni im jesteśmy wdzięczną pamięć i cześć” – napisał Marszałek.

Zabici strzałem w tył głowy, pogrzebani potajemnie

Od września 1950 do grudnia 1951 zatrzymano „grupę 7 komandorów”: kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, kmdr Stanisław Mieszkowski, kmdr por. Robert Kasperski, kmdr por. Wacław Krzywiec, kmdr Jerzy Staniewicz, kmdr por. pil. Kazimierz Kraszewski, kmdr Marian Wojcieszek, którym wytoczono procesy pod sfingowanymi zarzutami dywersji i szpiegostwa.

Postępowanie karne, prowadzone w latach 1950–1952 przez Główny Zarząd Informacji, toczyło się w sposób tajny, bez obrońców, a wyroki zapadały w rzeczywistości nie na sali sądowej, lecz w gabinecie Bolesława Bieruta. Podczas długotrwałego śledztwa oskarżeni byli poddawani torturom, przy pomocy których na części z nich wymuszono przyznanie się do winy.

21 lipca 1952 r. zapadły haniebne wyroki skazujące pięciu oskarżonych na karę śmierci i kolejnych dwóch na dożywotnie więzienie. Z grupy, która miała ponieść najcięższy wymiar kary za niepopełnione przestępstwa, dwóch ułaskawiono. Pozostali zostali zabici metodą katyńską, a ich ciała potajemnie pogrzebano na „Łączce”.

Mimo że ich rehabilitacja nastąpiła już w 1956 r., przez cały okres PRL-u nie można było głośno mówić o sądowej zbrodni na komandorach. Pamięć o bohaterach przykryć miał strach i kolejne warstwy ziemi zwożonej na doły skrywające szczątki niezłomnej armii Rzeczypospolitej. Dopiero w ostatnich latach przywrócono im właściwe miejsce w historii, a dzięki pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej możliwe stało się zorganizowanie ich prawdziwego pochówku, odpowiedniego dla ludzkiej godności i honoru polskiego oficera.

generuj pdf
Kontakt

Klub Marynarki Wojennej
Zawiszy Czarnego 1
81-301 Gdynia
tel. 261263518
fax. 261261368
klubmw@ron.mil.pl